Hlavná strana

 
 
 
Sklárne
   
Absolútny rozvoj obce nastal príchodom grófa Forgáča v roku 1787, keď tu nechal vybudovať sklárne. Z počiatku sklárne na žlté sklo, ale čoskoro sa začalo aj so zdobeným čistým sklom. Za stáročia sa zachovala najväčšia skláreň – Clara.

Obyvatelia, ktorí vytvorili Utekáč neboli pôvodní, všetko to boli prisťahovalci z Nemecka, Maďarska, Čiech a Moravy, odborníci, ktorí sa presťahovali sem za prácou..

PohárZ počiatku však išlo o Nemcov z Bavorska a o Lužických Srbov. Gróf im vytvoril také podmienky, že by sme to mohli tak trochu prirovnať k starému Baťovi. Celá sklárska obec sa venovala práci v sklárňach. Výrobky si získavali popularitu na Európskom trhu už v tejto dávnej dobe. Grófov kaštieľ dodnes stojí zachovaný v obci a tvorí tak lákadlo pre milovníkov histórie. Ďalším zaujímavým historickým miestom je kaplnka Antona Paduánskeho, ktorá slúžila aj ako rodinná hrobka rodu Kuchynkovcov.

Pred pár rokmi bola skláreň Utekáč zatvorená a o prácu tak prišlo viac ako 240 ľudí. V obci tak nastala nezamestnanosť takmer na hranici 100%. Skláreň fungovala takmer 210 rokov nepretržite.

 

     
  Údaje
Okres: Poltár
Mikroregión: Sinec / Kokavsko (Kokava)
IČO: 17067430
Rozloha: 2688 ha
Maďarsky: Újantalvölgy
Nadmorská výška: 408 m.n.m.
Počet obyvateľov: 1200
Výmera katastra: 2688 ha


 

Obecný úrad:
Starosta: Zuzana Paľašová
Zástupca: František Štromajer

viac o obecnom úrade :::

Zaujímavé udalosti a kultúrne dianie:
- sklárska tradícia
- turistika: Utekáčska horská tridsiatka
- turistika: Utekáčska horská stovka
- malé lyžiarske stredisko
- rekreácia, ubytovania po celý rok

     
 
 

    Utekáč stránky
   
Obecný úrad
   
Sklárne
   
Územný plán
   
Zmluvy

Utekáč - Erb mesta

reklama

 

©TNG 2003 / 2009